• Autor fotografije: Hrvoje Gabrić
  • Autor fotografije: Hrvoje Gabrić
  • Autor fotografije: Hrvoje Gabrić
  • Autor fotografije: Hrvoje Gabrić
  • Autor fotografije: Hrvoje Gabrić

Potezanje MrdujeOtoci Brač i Šolta udaljeni su svega 800 metara, međutim nepostojanje brodske veze između njih učinilo ih je još udaljenijim nego što zapravo jesu, manifestacija "Potezanje Mrduje" je jedan od načina da se ova dva otoka povežu i približe.

Cjelokupna manifestacija "Potezanje Mrduje" sastoji se od tri dijela i traje dva dana. Prvi dio, "užežin" održava se dan prije Potezanja na jednom od otoka u večernjim satima u obliku pučke fešte sa muzikom uživo a od 2011. godine se odvija i tradicionalna utrka pasara.

Drugi dio se održava u poslijepodnevnim satima drugog dana manifestacije u akvatoriju otočića Mrduja gdje se na dvije strane sakupljaju brodice sa oba otoka i veslanjem pokušavaju na svoju stranu nategnuti konop zavezan za Mrduju. Za to vrijeme ŠGZ Olinta glazbom bodri sudionike, gosti sa brodova navijaju, pjevaju i pale bengalke nadajući se da će brodice sa njihovog otoka odnijeti pobjedu. Nakon spetakla na moru, svi sudionici povlače se u svoje luke, kako bi se pripremili za veliku feštu i proglašenju pobjednika. Završna fešta svake se godine odvija na drugom otoku.

Pogledajte promotivni video za potezanje Mrduje >>>